Як худоба Теребовлю врятувала


Опубліковано: 09.03.2016 в 09:24

tereb

Один раз пішли турки і татари на Теребовлю. А вже то був у нас новий палац. Той, що нині у місті на горі.

Як велося у таких випадках, всі люди подалися до палацу і несли кожен свій скарб, хто що мав: гнали корови, коні, вівці, кози.

А подвір’я на замчищі велике, то варта всіх пускала. Бо на випадок довгої облоги та живність рятувала б людей від голодної смерті.

Як скінчився потік людей, то жовніри і посполиті заклали вздовж по дорозі догори зубцями борони, вбивали гострі кілля. А волами волочили з лісу терновий хмиз і закладали всі можливі проходи.

Замок у Теребовлі на той час був неприступний з полудня. Грубезні чотириметрові стіни, 15 мідних гармат, а гора така крута і висока, хоч рачки лізь. А з північного боку підпер замок темний бір і глибокий яр, тільки що і був один неширокий прохід. Звідси і чекали теребовлянці нападу. Знали нищівну міць кінноти татарської і понабивали вздовж проходу залізні прути, накопали ям, наробили завалів дерев.

А турки уже у місті господарюють. Головний табір ханський стояв на зливі Гнізної і Серету. Вичікують і принюхуються зайди. Горять людські хати. А теребовлянці чекають.
Та от потягнулися турки до фортеці. Не вперше брали камінні твердині, то йшли сміло і алалакали як на сказ. Вдарили замкові гармати раз і другий раз. Покотилися люди і коні. Одне ядро шматувало цілий десяток. Але вороги лізуть, як саранча.

Обізвалися турецькі облогові гармати і ранили багато худоби. Закровавлені воли і коні металися по дворищу і лемент стояв великий. А яничари вже коло тернових валів; і падають коні, волочать кишки, ламають ноги. Вернули турки, і знову стало тихо. З тим смерклося.
В замку воєвода зібрав раду, але пани не дійшли згоди. Кожний мав себе за гетьмана і волав: “Не позвалям!” Так і розійшлися ні з чим.

Але тут прийшли на раду старі люди і просили тримати слово ковалю Лемішку Нестору. Той коваль вже мав добрих вісімдесят літ. Мудрий був і поважний. Всі згодилися з його радою і взялися до роботи.

Як за північ стихло у таборі ворожому, то із замкових льохів винесли свічки, прядиво. А з жінок здіймали стрічки і хустки… Все ото начіпляли до голів худоби, до ріг і хвостів, вимастили жиром і олією та водночас підпалили.
Що тут робилося, один Бог відає! А вже дороги розчищені, ворота відчинені і все оте палаюче стадо дико верещить і кидається на волю.

Можете собі уявити, що натворила та бідна худоба в таборі. Бо ж першими зірвалися і побігли коні яничарські, а їх були тисячі. Як перебігло ото все через намети, то нікого не стало. Згинуло військо, а з ним і хан татарський, що Гайсином звався. А те місце, де стояв його намет, понині називають Гайсином.
tourclub.com.ua

Михайло ГРИЩУК
1978, Теребовля

https://vk.com/ternopil

Погода, Новости, загрузка...

Прокоментуй!

Додати коментар

Ім´я:
E-mail:
Website:
Коментар:

Схожі публікаціїповернутися на головну

«Бонус Плюс» від ПриватБанку надає можливість кожному тернополянину отримати значну знижку при розрахунку карткою

«Бонус Плюс» від ПриватБанку надає можливість кожному тернополянину отримати значну знижку при розрахунку карткоюПрокоментуй!

На Тернопільщині продовжує активно збільшуватися кількість партнерів – учасників програми «Бонус Плюс» від ПриватБанку, що надають індивідуальну знижку клієнтам в рамках акції “Більше бонусів”.  Відтепер мешканці та гості Тернопільщини можуть не тільки скуштувати смачну піцу, випити філіжанку кави у кав’ярні, придбати товари чи послугами, але й заощадити на цьому більше, ніж зазвичай.

Школярі Тернополя отримуватимуть щомісячні стипендії

Школярі Тернополя отримуватимуть щомісячні стипендіїПрокоментуй!

Спеціально створена конкурсна комісія визначатиме кращих учнів шкіл Тернополя, які будуть отримувати щомісячні іменні стипендії від Тернопільської міської ради.

Тернополяни, які мають пільги, субсидій не отримуватимуть

Тернополяни, які мають пільги, субсидій не отримуватимутьПрокоментуй!

Зобов’язання з відшкодування частини вартості спожитого газу бере на себе держава шляхом надавання споживачам субсидій та пільг. Однак споживачі мають пам’ятати: пільги не надаватимуться, якщо домогосподарство вже отримує субсидію.

У ПриватБанку Тернополя пройшов перший «літній» випускний юних банкірів

У ПриватБанку Тернополя пройшов перший «літній» випускний юних банкірівПрокоментуй!

Цього року ПриватБанк у Тернополі реалізував експеримент – заняття в БізнесШколі для дітей під час літніх канікул. Усі діти, власники Карт ЮНІОРА, що виявили бажання, протягом перших двох місяців літа плідно працювали, навчались фінансової

Тернополяни мають шанс зробити фотосесію у стилі VOGUE‬

Тернополяни мають шанс зробити фотосесію у стилі VOGUE‬Прокоментуй!

Для цього варто поспішити, нагадує натхненниця проекту у Тернополі Наталя Процик, адже фотосесія відбудеться вже незабаром – 26 липня. Відтак звязатися із координаторами проекту необхідно не пізніше п’ятниці, 22 липня. Як каже Наталя, станом на

читати далі
pbs
SH_RAMKA
Грудень 2016
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Сер    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
baner_ato

Контактна інформація

Соціальні мережі