«Союз українок» був найбільшою феміністичною організацією Європи


Опубліковано: 05.03.2016 в 13:47

su

Наприкінці ХІХ століття українські жінки вголос заявили про свої права, чим шокували суспільство. Ба більше! Феміністки починають відстоювати і свою громадянську та національну позицію. «Союз українок» навіть став найбільшою організацією у Європі, а її активістки засідали в польському сеймі.

Як у XIX столітті українки кидали виклик традиціям? І як до цього поставилися чоловіки? Відповідь на ці питання намагались знайти журналісти проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи та щонеділі о 23:00 на телеканалі ZIK).

Наприкінці XIX століття українські жінки починають активно боротися за свої права і брати приклад з європейських феміністок. Тоді ж популярними стають жіночі освітні гуртки.

«У 1880 році дружина одного відомого купця з Миколаєва замість того, щоб займатися сімейними проблемами, найняла вчительку, яка спеціально викладала для молоденьких дівчат. У документах є згадки, що чоловік жалівся», – розповідає кандидатка історичних наук Ольга Лабур.

Крім того, українські феміністки починають відстоювати і свої громадянські права.

«Для жінок України питання особистого життєвого вибору, емансипації, було надзвичайно пов’язане із вибором національним. Так само українці були в ситуації бездержавності, обмежених прав культурного розвитку. Для національно свідомих жінок це поєднувалося», – наголошує кандидатка історичних наук Катерина Кобченко.

Це якраз і відрізняло український феміністичний рух від європейського. Адже, наприклад, француженкам не потрібно було виборювати свою національну державу. Така тенденція в українському жіночому русі зберігається і на початку ХХ століття, під час Першої світової війни.

«Закономірно, що наступним для жінок стало питання виборчих прав. Бо саме система політичної активності населення реалізується через вибори», – зазначає Ольга Лабур.

Проте українкам виступати за таку гендерну рівність було не просто. Адже навіть, якщо жінка заробляла гроші, її заробітком міг розпоряджатися чоловік.

«Вона не мала права щось робити без дозволу чоловіка чи батька. Не можна було навіть виходити з дому», – наголошує кандидатка філософських наук Тамара Злобіна.

Таке становище зумовлювало боротьбу феміністок за свої права навіть на побутовому рівні.

«Щоб продемонструвати свою ідею, почалася мода на певні речі. Одним із цих елементів було куріння. Якщо жінка брала цигарку, це означало, що у неї вже є певні переконання», – розповідає Ольга Лабур.

У тодішньому суспільстві таку поведінку жінок часто не сприймали. Відтак, у пресі були популярними різні карикатури.

«Молода пара перед тим, як йти до церкви, сперечається між собою, хто одягне штани – чоловік чи жінка», – каже Ольга Лабур.

А вже у міжвоєнний період жіночий рух в Україні очолила Мілена Рудницька. Вона стала ініціаторкою «Союзу українок», який у співвідношенні учасниць до кількості населення тоді був найбільшою організацією Європи. Активістки навіть засідали у польському сеймі.

«Потім стався сталінський переворот. Як ми знаємо, це була дуже консервативна політика, в тому числі і щодо жінок та жіночої емансипації. У  Радянському Союзі жіноче питання декларувалося як вже вирішене. Адже на папері за часів СРСР жінки мали рівні права», – розповідає Злобіна.

Історія про незручних перших українських феміністок – до Міжнародного дня прав жінок  – в «Історичній правді з Вахтангом Кіпіані», у неділю, о 23:00, на телеканалі ZIK.

zik.ua

Погода, Новости, загрузка...

Прокоментуй!

Додати коментар

Ім´я:
E-mail:
Website:
Коментар:

Схожі публікаціїповернутися на головну

«Бонус Плюс» від ПриватБанку надає можливість кожному тернополянину отримати значну знижку при розрахунку карткою

«Бонус Плюс» від ПриватБанку надає можливість кожному тернополянину отримати значну знижку при розрахунку карткоюПрокоментуй!

На Тернопільщині продовжує активно збільшуватися кількість партнерів – учасників програми «Бонус Плюс» від ПриватБанку, що надають індивідуальну знижку клієнтам в рамках акції “Більше бонусів”.  Відтепер мешканці та гості Тернопільщини можуть не тільки скуштувати смачну піцу, випити філіжанку кави у кав’ярні, придбати товари чи послугами, але й заощадити на цьому більше, ніж зазвичай.

Школярі Тернополя отримуватимуть щомісячні стипендії

Школярі Тернополя отримуватимуть щомісячні стипендіїПрокоментуй!

Спеціально створена конкурсна комісія визначатиме кращих учнів шкіл Тернополя, які будуть отримувати щомісячні іменні стипендії від Тернопільської міської ради.

Тернополяни, які мають пільги, субсидій не отримуватимуть

Тернополяни, які мають пільги, субсидій не отримуватимутьПрокоментуй!

Зобов’язання з відшкодування частини вартості спожитого газу бере на себе держава шляхом надавання споживачам субсидій та пільг. Однак споживачі мають пам’ятати: пільги не надаватимуться, якщо домогосподарство вже отримує субсидію.

У ПриватБанку Тернополя пройшов перший «літній» випускний юних банкірів

У ПриватБанку Тернополя пройшов перший «літній» випускний юних банкірівПрокоментуй!

Цього року ПриватБанк у Тернополі реалізував експеримент – заняття в БізнесШколі для дітей під час літніх канікул. Усі діти, власники Карт ЮНІОРА, що виявили бажання, протягом перших двох місяців літа плідно працювали, навчались фінансової

Тернополяни мають шанс зробити фотосесію у стилі VOGUE‬

Тернополяни мають шанс зробити фотосесію у стилі VOGUE‬Прокоментуй!

Для цього варто поспішити, нагадує натхненниця проекту у Тернополі Наталя Процик, адже фотосесія відбудеться вже незабаром – 26 липня. Відтак звязатися із координаторами проекту необхідно не пізніше п’ятниці, 22 липня. Як каже Наталя, станом на

читати далі
pbs
SH_RAMKA
Грудень 2016
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Сер    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
baner_ato

Контактна інформація

Соціальні мережі