Домовик не любить матюків у хаті


Опубліковано: 04.12.2015 в 08:45

dom

“Домовик є, і його треба поважати”,

— переконана 57-річна Марія Абрамова з міста Зіньків на Полтавщині. — Він не тільки в хаті має силу, ще й за двором дивиться. Бабуся заставляла, щоб усе в хаті було поприбирано до вечора, підлога позамітана. Казала, шо домовик вночі буде ходити й прибирати, грюкати-стукати, нам спать не давати. Вона з ним розмовляла по-доброму. Хвалила його, дякувала, шо він її тут оберігає і захищає”.

Колись вважали, що домовик — дух померлого предка-охоронця — є у кожній хаті. І саме він — справжній “хазяїн” дому, покровитель сім”ї та господи. У домовика є своя доріжка, яку не можна займати, улюблене місце, на яке не варто лягати, бо можна захворіти. Живе він на горищі, біля комина або в запічку. А у квартирах сучасних багатоповерхівок — під ліжком.

Домовик любить жартувати. Наприклад, дихати маленьким дітям на вухо. Або заховати потрібну річ, яку ви щойно бачили. Тоді треба поставити на стіл до гори дном порожню склянку, перев”язати ніжку стола поясом (бажано червоним) і тричі повторити: “Погравсь — і віддай!”

— Кожна жінка з ним знаходила свою мову, — продовжує Марія Абрамова. — Розказувала наша сусідка баба Вертуха, шо вона його відчувала. Він то форточкою стукав, то дверями. Один раз, каже, зварила макітру узвару, поставила на плиту, і серед ночі той узвар скочив на пол. Вона стала й каже: “Нашо ж ти мені таке зробив? Це, — каже, — не нечистий зіпхнув, це ти”. Баба Веруха  почала домовику залишати їсти.

Домовикові на ніч залишають хліб, воду й несолену кашу. Солі він не терпить, може розсердитися й наробити шкоди. Не любить п”яних і тих, хто матюкається. Таким може побити посуд, підсипати піску в найліпшу кашу, а в найжирніше молоко налити води, зіштовхнути сплячого з ліжка.

Домовик доглядає за худобою. Але якщо вона йому не сподобалася, то починає ганяти корів по хліву, плутати гриви коням і може замучити їх до смерті. Таку худобу треба продати й купити іншої масті.

Домовика уявляли маленьким дідусем з довгою бородою, в червоній сорочці й чорній шапці. Але він може перекидатися на будь-яку тварину, живого чи померлого члена сім”ї. У багатих людей він волохатий, у бідних — голий.

Кожна жінка з ним знаходила свою мову

Показується він тільки невинним дітям і старим людям. Побачити його можна, якщо на повню подивитись через борону чи хомут. Або якщо на Різдво чи у Страсний четвер зі свічкою піднятися на горище. Але цього робити не варто, адже ця істота зазвичай, показується перед бідою.

— Він лякає, шось звалює, шось загориться, шось поб”ється-поламається. Попереджує, шоб були обережними, — запевняє Марія Абрамова.

— Сплю, а чую, щось ходе по хаті. А тоді давай мене душити, — розповідає про свою зустріч із домовиком 68-річна Марія Жданова із села Курилівка Куп”янського району на Харківщині. — Я його питаю: “Ти на худо, чи на добро?” І він мені: “К худу!” Таке воно й пішло мені, к худу. Хата згоріла. Лохмате, якесь м”якеньке. А так не видно, не баче ніхто його, тільки чутно, як ходить чи хряцькає дверима.

Якщо ж до хати приблудиться “чужий” домовик, то може розгорітися справжня війна.

— Є чужий домуовік і свуой домуовік, — розповідає Улита Гриб, 77 років, із села Морозівка Попільнянського району Житомирської області. — От ваш да прийдіє до мієне. Отако-о мієшаютса, отака борба у хаті йдіє. Ну то чужого вигонят. Як його вигонят? Коліс я поїхала до одної ворожки, і вона одной жонці ворожила і каже: “В тієбіє домовік чужий є у хлієвіє. І тому очині ворота і вуозьмі дієвять картопльов і його вигонь. Треба лічіть до дев”яти. Дев”ятим картоплем тако-о вкінув — “Вуон, дев”ятий з мого хлієва!”. І вже його таке перекажеш, ворота зачиняй, в хату ніє йді, а йді   в лієс. Обійді кругом корча протів сонця трейкі, а тоді йді додому і ніє тра оглядатса.

Вважали, що домовика треба обов”язково забрати із собою в нову хату. На сім”ю, що не покликала його, в новій оселі чекають нещастя. Домовик без запрошення не може полишити старе житло.

— Як ми переїжджали, як уже сталі мі грузиться на машину, а я домовичка не забула пригласить, — хвалитьсяТаліна Ткачук, 76 років, із села Бровки Андрушівський району на Житомирщині. То це так сказала собі сама: “Домовичку, домовичку! Переїжджаєм ми, до шоб ти сядав на машину де зручніше, і переїзжав з нами, на новосєллє на наше”.

Перевозять його при повні в старому черевику, горщику чи коробці. У новій хаті для домовика протягом року залишають невибіленим один клаптик. Жертвують йому перший кусень хліба, відрізаний у новій оселі.

Погода, Новости, загрузка...

Прокоментуй!

Додати коментар

Ім´я:
E-mail:
Website:
Коментар:

Схожі публікаціїповернутися на головну

«Бонус Плюс» від ПриватБанку надає можливість кожному тернополянину отримати значну знижку при розрахунку карткою

«Бонус Плюс» від ПриватБанку надає можливість кожному тернополянину отримати значну знижку при розрахунку карткоюПрокоментуй!

На Тернопільщині продовжує активно збільшуватися кількість партнерів – учасників програми «Бонус Плюс» від ПриватБанку, що надають індивідуальну знижку клієнтам в рамках акції “Більше бонусів”.  Відтепер мешканці та гості Тернопільщини можуть не тільки скуштувати смачну піцу, випити філіжанку кави у кав’ярні, придбати товари чи послугами, але й заощадити на цьому більше, ніж зазвичай.

Школярі Тернополя отримуватимуть щомісячні стипендії

Школярі Тернополя отримуватимуть щомісячні стипендіїПрокоментуй!

Спеціально створена конкурсна комісія визначатиме кращих учнів шкіл Тернополя, які будуть отримувати щомісячні іменні стипендії від Тернопільської міської ради.

Тернополяни, які мають пільги, субсидій не отримуватимуть

Тернополяни, які мають пільги, субсидій не отримуватимутьПрокоментуй!

Зобов’язання з відшкодування частини вартості спожитого газу бере на себе держава шляхом надавання споживачам субсидій та пільг. Однак споживачі мають пам’ятати: пільги не надаватимуться, якщо домогосподарство вже отримує субсидію.

У ПриватБанку Тернополя пройшов перший «літній» випускний юних банкірів

У ПриватБанку Тернополя пройшов перший «літній» випускний юних банкірівПрокоментуй!

Цього року ПриватБанк у Тернополі реалізував експеримент – заняття в БізнесШколі для дітей під час літніх канікул. Усі діти, власники Карт ЮНІОРА, що виявили бажання, протягом перших двох місяців літа плідно працювали, навчались фінансової

Тернополяни мають шанс зробити фотосесію у стилі VOGUE‬

Тернополяни мають шанс зробити фотосесію у стилі VOGUE‬Прокоментуй!

Для цього варто поспішити, нагадує натхненниця проекту у Тернополі Наталя Процик, адже фотосесія відбудеться вже незабаром – 26 липня. Відтак звязатися із координаторами проекту необхідно не пізніше п’ятниці, 22 липня. Як каже Наталя, станом на

читати далі
pbs
SH_RAMKA
Січень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Сер    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
baner_ato

Контактна інформація

Соціальні мережі